آنچه انسان را از پزشک، بی نیاز می کند


الخصال:
– به نقل از اصبغ بن نباته -: امیر مؤمنان علی بن ابیطالب (علیه السلام) به فرزند خود حسن (علیه السلام) فرمود: پسرم! آیا تو را چهار نکته نیاموزم که به کمک آنها از طب، بی نیاز شوی؟.
گفت: چرا، ای امیرمؤمنان!
فرمود: بر سفره نمی نشینی، مگر آن هنگام که گرسنه ای؛ و از سفره بر نمی خیزی، مگر در آن حال که هنوز، میل خوردن داری؛ خوب بجو؛ و به گاه خفتن، خودت را بر خلا(124) عرضه کن. اگر این چهار نکته را به کار بستی، از طب، بی نیاز شوی.(125)
 امام علی (علیه السلام):
هر کس در گرسنگی کامل، غذا بخورد، غذا را خوب بجود، در حالی که هنوز میل خوردن دارد، غذا را وا گذارد و چون احساس قضای حاجت کرد، آن را محبوس ندارد، به هیچ بیماری ای جز بیماری مرگ، مبتلا نمی شود.(126)
 امام علی (علیه السلام):
– در پاسخ به این پرسش که گفتند: (چرا) در قرآن، هر دانشی جز دانش طب هست؟ -: هان! در قرآن، آیه ای است که همه طب را یک جا در خود گرد آورده است: يَا بَنِي آدَمَ خُذُوا زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَكُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُوا ۚ إِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ ﴿٣١﴾ ای فرزندان آدم! زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد، با خود بردارید! و (از نعمتهای الهی) بخورید و بیاشامید، ولی اسراف نکنید که خداوند مسرفان را دوست نمی‌دارد!

.(31/اعراف

جستجو