بابا شکری / مرضیه هاشمی


marzieh_hashemi
به امثال این مرد میگن “باباشِکَری”. ولی نه این مرد بابای واقعی این زن جوونه، و نه احتمالا لبخند این زن واقعیه. تنها چیز واقعی این وسط یه رابطه مالیه. قراره این پیرمرد به این خانم کمک هزینه تحصیل و اجاره خونه بده. و البته یه چیزایی هم درعوض میخواد…

تعداد زن های جوونی که ازین “بابا” ها دارن کم نیست. چند میلیون دانشجوی زن تو آمریکا، انگلیس و اروپا وضعیتشون اینجوریه. یعنی عضو یه وبسایت هایی میشن که بتونن با مردهای سن بالاتر آشنا بشن. مردهایی که معمولا پولدارن و میخوان یه بخشی از درآمدشون رو برای انواع وقت گذرونی با یه خانم جوون بزارن. خانمی که معمولا سن دخترشونه. بعضی وقتها سن نوه شون. و احتمالا خیلی نگران خرج اجاره و تحصیلشه.

مدیرهای این وبسایت ها این شرایط رو خوب میدونن. اصلا بخشی از تبلیغشون اینه که عضو بشین تا بعد از فارغ التحصیلی زیر بار قرض نباشین. تو بعضی ازین کشورها دانشجوها بعد فارغ التحصیلی میانگین باید حدود 20 سال کار کنن تا بتونن وام های دانشجویی رو پس بدن. اگه سالهای بیشتری درس خونده باشن، این زمان میشه حدود 45 سال. پیدا کردن کار هم واسشون واقعا سخته اونم این روزها که خیلی از شغلهای خدماتی بخاطر کرونا آسیب دیدن. حالا حدود نیم میلیون از زنهای دانشجوی انگلیسی عضو این سایت های شریک یابی شدن.

آیا کسی چاره ای واسه این مساله پیشنهاد کرده؟ عکس دوم یه خبر از یه پیشنهاد دانشگاه لِستر هست. تا به این دانشجوها کمک بشه. چطوری؟ به مسولین دانشگاه آموزش بدن که این دانشجوها رو قضاوت نکنن. این پیشنهاد رو بعضی بهش نقد وارد کردن. که بجای طبیعی جلوه دادن مساله باید به دانشجوها راجع به خطرات این استفاده ابزاری هشدار داد.

ولی استفاده ابزاری از زنها تو نظام سرمایه داری مساله جدیدی نیست. مقاومت زنها هم همینطور. مثل تظاهرات زنهای کارگر تو نیویورک تو 8 مارس 1857 واسه شرایط کاری و درآمد عادلانه. تظاهراتی که با سرکوب پلیس خاموش شد. بعدها این روز شد روز جهانی زن.
حالا ولی این اعتراض ها طور دیگه ای خفه میشه. با پاک کردن صورت مساله‌. با عوض کردن ارزش ها. که مثلا دریافت پول در ازای رابطه بشه یه نشونه قدرت و روشی برای استقلال مالی زن.

هم تو عکس اول و هم سوم، زنها مظلوم واقع شدن. چه زنهایی که پول کمی برای کالاشون داده شده و چه این زن خودش کالای یه سرمایه دار شده. فقط اون زنها ظاهرا میدونستن برای بهبود شرایط با کی و چی باید بجنگن. ولی این زن…

به امید روزی که همه زنها هم قدر خودشون رو بخوبی بشناسن و هم منبع قدرتشون رو…

Marzieh Hashemi (@marzieh_hashemi) • Instagram photos and videos


جستجو