برجسته‌نگار هوشمند همراه، نوت تیکر نابینایان

مهندس سعید صادق‌پور، مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان پکتوس و مجری طرح برجسته‌نگار هوشمند همراه با بیان اینکه زمینه اصلی فعالیت شرکت، ارائه خدمات کامپیوتری ویژه نابینایان است، اظهارکرد: برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، در تمامی زمینه‌ها از جهت سخت‌افزار، نرم‌افزار، تجهیزات جانبی، آموزشی و تولید محتوا ساخته شده و در پنج، شش سال اخیر بحث مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری الکترونیکی برای نابینایان نیز به فعالیت‌های شرکت افزوده شد.
صادق‌پور، درباره جزئیات طرح «برجسته‌نگار هوشمند همراه» که توانست عنوان «محصول برگزیده فناوری اطلاعات کشور در سال ۹۷» را از آن خود کند، اظهار کرد: در این طرح که بیش از ۴ سال است روی آن کار می‌کنیم، صفحه کلید، مانیتور بریل، خروجی صدا با استفاده از تبدیل متن به گفتار فارسی و تعدادی اپلیکیشن کاربردی در نظر گرفته‌ایم.
امکاناتی نظیر خواندن کتاب و کلیه فایل های متنی، نوشتن به دو زبان فارسی و انگلیسی و یک نرم افزار ویرایشگر متن، دیکشنری انگلیسی به فارسی، فارسی به انگلیسی، فارسی به فارسی، انگلیسی به انگلیسی، قرآن، ماشین حساب و دسترسی به اطلاعات دفتر تلفن، از دیگر امکانات این دستگاه است.
وی با بیان اینکه برجسته نگار هوشمند همراه با هر دفعه شارژ باطری می‌تواند حدود ۶ ساعت کار کند، ابراز کرد: این دستگاه تحت سیستم عامل لینوکس کار می‌کند و امکان ارتباط با اندروید و کامپیوتر به صورت با سیم و بلوتوث را نیز دارد.
وی ادامه داد: نوت تیکر شرکت پکتوس با حدود ۶۸۵ گرم وزن، سبک و قابل حمل برای دوستان نابینای محصل اعم از دانش‌آموز و دانشجو است.
صادق‌پور با بیان اینکه سازمان بهزیستی تعدادی از این کامپیوترها را خریداری کرده است، افزود: با وزارت علوم، آموزش و پرورش استثنایی و همچنین نهاد کتابخانه‌های عمومی نیز مذاکراتی در این زمینه داشته‌ایم که امیدواریم جهت بهره مندی مراجعه کنندگان نابینا زودتر به نتیجه برسد.
وی با بیان اینکه شرکت متبوعش تنها شرکت فعال در این زمینه در آسیا بشمار می‌آید، خاطرنشان کرد: اخیرا کره‌جنوبی نیز به جمع تولیدکنندگان این تجهیزات اضافه شده است؛ بقیه تولیدکنندگان نیز در آمریکا و اروپا مشغول به فعالیت هستند که متاسفانه پوشش مناسبی روی زبان فارسی ندارند اما خوشبختانه توانسته‌ایم این امکان را برای نابینایان کشور خود فراهم کنیم.
وی همچنین درباره امکان صادرات محصول «برجسته‌نگار هوشمند همراه» گفت: نمونه‌های قبلی دستگاه برجسته‌نگار به آلمان و افغانستان صادر شده است و در مورد صادرات این دستگاه هم بسیار امیدواریم.
صادق‌پور درباره حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از محصول «برجسته‎نگار هوشمند همراه»نیز گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی در مسیر تجاری سازی اینمحصول کمک بسزایی کرده است.
منبع: صندوق نوآوری و شکوفایی

جستجو