ادبیات انگلیسی حسن روحانی در تعریف از جمهوری اسلامی!!!
نوشته شده توسط محمد علی محسن زاده   
سه شنبه ، 28 دی 1395 ، 20:59

در ادبیات و مکاتب فکری غربی به اندیشه‌هایی که اقداماتی تند و سخت و ریشه‌ای را در بهبود جامعه خواهانند و دگرگونیهای بنیادی را در امور سیاسی و اقتصادی و اجتماعی طلب می‌کنند، رادیکال می گویند و به پیروان این مکتب فکری رادیکالیسم گفته می شود. طبق تعاریف فوق ایدئولوژی اسلامی نیز در چنین ادبیاتی رادیکال شناخته می شود و به نظام های دارای چنین تفکراتی نظام های رادیکالی می گویند.
این در حالی است که چنین تفکراتی به هیچ وجه در خصوص نظام جمهوری اسلامی ایران مورد قبول نمی باشد رادیکالیسم اسلامی را می توان به جریان هایی همچون وهابیت موجود در عربستان و یا گروهک های تروریستی همچون داعش و یا القاعده اطلاق کرد.
اما نکته تاسف آور این است که حسن روحانی ، رئیس جمهور کشورمان نیز در خصوص نظام جمهوری اسلامی ایران نیز همانند غربی ها نظام جمهوری اسلامی را نظامی رادیکالی دانسته که نشان از تاثیر وی از مباحث و نظریه های فکری غربی و ادبیات انگلیسی وی دارد.
ایشان در بخشی از کتاب "آشنایی با کشورهای اسلامی ص93" که در سال 90 توسط ایشان به تالیف رسیده است  وتوسط انتشارات فرهنگی هنری مشعر به چاپ رسیده در بخش مربوط به کشورهای شیخ نشین حاشیه خلیج فارس و در هنگام بر شمردن دلایل نزدیکی بحرین به عربستان، ایران و عراق را کشورهایی دارای نظام های جمهوری رادیکال می داند!
وی می نویسد:در این کشور فعالیت احزاب سیاسی مممنوع شده است وحزب قانونی وجود ندارد، اما برخی از گروههای بنیاد گرای شیعه وگروههای کمونیست و چپ به صورت مخفیانه وغیر قانونی در این کشور فعالیت می کنند.
ایشان  در بخشی دیگر از این کتاب، بحرین را کشوری میانه رو دانسته و می نویسد: "بحرین در سیاست خارجی همواره کشوری میانه رو بوده و سعی در هم زیستی مسالمت آمیز و دوری از مناقشه با همسایگان دارد".
از این اظهار نظر عجیب راجع به شیعیان بحرین که بگذریم که انها را غیر قانونی وغاصبان وهابی بحرین را به عنوان دولت قانونی دانسته ان نظرشان راجع به جمهوری اسلامی ایران بسیار قابل تامل است که هم نوا با اربان غربی خود این نظام مقدس مردمی را راذیکال می خوانند
میانه رو خواندن کشور بحرین توسط رئیس جمهور نیز جای تعجب و تاسف فراوان دارد چرا که حکومت دیکتاتور بحرین از سال 2011 و در برابر اعتراضات مردم و شیعیان این کشور به نظام سیاسی حاکم، سیاست های سرکوبگرانه ای را در پیش گرفته است.
حسن روحانی در این خصوص می نویسد:
...چهارمین عاملی که سبب نزدیکی هر چه بیشتر بحرین به عربستان شده است این است که بر خلاف ایران پس از انقلاب اسلامی وعراق که دارای نظام جمهوری رادیکال بوده اند عربستان دارای ساختار سلطنتی موروثی مشابه بخرین است.
وعجیب تر اینکه حسن روحانی به جای عنوان" جمهوری اسلامی"برای ایران از عنوان " جمهوری رادیکال استفاده کرده است.
با این وجود جای بسی تاسف است که پس از گذشت 38 سال از انقلاب اسلامی ، رئیس جمهور کشورمان نظام جموری اسلامی را همچون مکاتب فکری غربی، رادیکالی دانسته آن هم در شرایطی که جریان های رادیکالی اسلامی ، شیعیان و به تبع آن ایران را به عنوان بزرگترین دشمن خود در میان کشورهای خاورمیانه تلقی می کنند و از لحاظ ایدئولوژیکی تفاوت های بسیاری میان جمهوری اسلامی و جریان های رادیکال های اسلامی  مانند وهابیت وتکفیریون وداعش می باشد.

*بااندکی تغییرhttp://www.598.ir/fa/news/409328/

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

آخرین مطالب

ترجمه سایت

آمار سایت

حدیث تصویری

اوقات شرعی

ذکر امروز

ذکر روزهای هفته

ارتباط جهت طرح سوال و موضوع

ایمیل:
موضوع:
متن پیام:
5 + 2 =