انچه موجب بیماری بواصیر می شود

زیاد نشستن به گاه قضای حاجت(دفع مدفوع)

امام باقر (علیه السلام):

زیاد نشستن در آبریزگاه، بواسیر می آورد.( کتاب من لایحضره الفقیه: ج ۱ ص ۲۸ ح ۵۶٫)

امام رضا (علیه السلام):

برای قضای حاجت، به آبریزگاه برو و در آن جا به همان اندازه که قضای حاجت کنی، بمان و آن را به درازا مکشان؛ چرا که این کار، درد نهفته( در بحارالانوار به جای الداء الدفین (درد نهفته در داخل انسان) عبارت داء الفیل (پاخره و پافیلی) آمده است. علامه مجلسی، در توضیح روایت می گوید: به وجود آمدن پاخره در اثر زیاد نشستن در آبریزگاه، شاید به خاطر موادی باشد که از قسمت های بالای بدن به طرف پاها سرازیر شده و موجب ضعف و سستی آنها می شود.) را در پی می آورد.( طب الامام رضا (علیه السلام): ص ۴۹، بحارالانوار: ج ۶۲ ص ۳۱۷٫)

مجمع البیان:

گفته اند که خواجه لقمان، به آبریزگاه رفت و نشستن در آن جا را به درازا کشاند. لقمان، بر او چنین بانگ زد: از نشستن زیاد به گاه قضای حاجت، جگر به درد می آید، بواسیر ایجاد می شود و حرارت، به سر می رسد. سبک بنشین و سبک برخیز. راوی می گوید: از آن پس، خواجه لقمان، این حکمت وی را بر در آبریزگاه نوشت.( مجمع البیان: ج ۷ ص ۴۹۵٫)

همبستری در حال خودداری از قضای حاجت

پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم):

مبادا کسی در حالی که از قضای حاجت خودداری می ورزد، نزدیکی کند؛ چرا که این کار، بواسیر می آورد؛ و مباد کسی در حالی که پیشاب (ادرار،بول)خود را نگه می دارد، نزدیکی کند؛ چرا که این کار، ناسور می آورد.( کنز العمال: ج ۱۶ ص ۳۵۵ ح ۴۴۹۰۲٫)

توضیح: ناسور،نوعی بیماری که در محاق چشم، اطراف مقعد و  بُن دندان ، ظاهر می شود و موجب جراحتی چرکین در موضع بیماری می گردد.

با هم خوردن تخم مرغ و ماهی

امام رضا (علیه السلام):

باید از این بپرهیزی که… تخم مرغ و ماهی را هم زمان؛ معده گردآوری؛ چه، هر گاه این دو با یکدیگر گرد آیند، قولنج، باد بواسیر و دندان درد به وجود می آورند.( طب الامام رضا (علیه السلام): ص ۶۳٫)

جستجو